Illinois Capacitor 103MPR400K
103MPR400K picture photo
Mfg. Part Number
103MPR400K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10000PF 10% 400V RADIAL
Datasheet Download
103MPR400K.pdf
Availability of 103MPR400K
QUANTITY
103MPR400K Order Process
Ship out your order
Specifications of 103MPR400K
Internal Part NumberEIS-103MPR400K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMPR
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)103MPR400K
Related Links103MP, 103MPR400K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
103MPR400K Details Description
Related parts for 103MPR400K
RES SMD 180 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS PANEL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/4W 1220 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 20ppm 16pF 30 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 3PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf