Illinois Capacitor 103MPW630K
103MPW630K picture photo
Mfg. Part Number
103MPW630K
Brief Description
CAP FILM 10000PF 10% 630V AXIAL
Datasheet Download
103MPW630K.pdf
Availability of 103MPW630K
QUANTITY
103MPW630K Order Process
Ship out your order
Specifications of 103MPW630K
Internal Part NumberEIS-103MPW630K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMPW
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.571" L (6.50mm x 14.50mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)103MPW630K
Related Links103MP, 103MPW630K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
103MPW630K Details Description
Related parts for 103MPW630K
096 EURO TYP R PIN AP MFBL ASY datasheet.pdf
IC 7-STAGE BIN RIP CNTR 14-DIP datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20UNF 4-20MA datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST-NC 8A 125V datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 953 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 65 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
MODULE FLKM 60/ZFKDS datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
FLEX POLY MOLDED PART datasheet.pdf
68UF 350V 16X31,5 datasheet.pdf