Illinois Capacitor 103PPB162K
103PPB162K picture photo
Mfg. Part Number
103PPB162K
Brief Description
CAP FILM 10000PF 10% 1.6KV RAD
Datasheet Download
103PPB162K.pdf
Availability of 103PPB162K
QUANTITY
103PPB162K Order Process
Ship out your order
Specifications of 103PPB162K
Internal Part NumberEIS-103PPB162K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPPB
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC650V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.043" L x 0.236" W (26.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)103PPB162K
Related Links103PP, 103PPB162K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
103PPB162K Details Description
Related parts for 103PPB162K
IC OPAMP ISOLATION 50KHZ 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.37KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY OPTO SPST 0.8A 30V 4VSSOP datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR SPI 14-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 184POS GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 669.326582MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 14POS 0.50MM R/A datasheet.pdf