API Delevan 103R-560KS
103R-560KS picture photo
Mfg. Part Number
103R-560KS
Brief Description
FIXED IND 56NH 760MA 170 MOHM
Datasheet Download
103R-560KS.pdf
Availability of 103R-560KS
QUANTITY
103R-560KS Order Process
Ship out your order
Specifications of 103R-560KS
Internal Part NumberEIS-103R-560KS
Type-
Material - CorePhenolic
Inductance56nH
Tolerance±10%
Current Rating760mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)170 mOhm Max
Q @ Freq39 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant1.11GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.075" (1.91mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)103R-560KS
Related Links103R-, 103R-560KS Datasheet, API Delevan Distributor
103R-560KS Details Description
Related parts for 103R-560KS
CONN HEADER 2POS 3.96MM RT ANG T datasheet.pdf
IC POT DIG QUAD 10K 8BIT 24DIP datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 395MA 620 MOHM datasheet.pdf
IC DRIVER DUAL SYNC BUCK 16-QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 20AWG .156 YELLOW datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 30A DPAK datasheet.pdf
C-8710-06 BULK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
SCR 2000V 1290A B-PUK datasheet.pdf
RES 73.2 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf