Illinois Capacitor 104MABA01KGS
104MABA01KGS picture photo
Mfg. Part Number
104MABA01KGS
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.1UF 10% 800V RADIAL
Datasheet Download
104MABA01KGS.pdf
Availability of 104MABA01KGS
QUANTITY
104MABA01KGS Order Process
Ship out your order
Specifications of 104MABA01KGS
Internal Part NumberEIS-104MABA01KGS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package900
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMAB
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC800V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.043" L x 0.276" W (26.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsMotor Run
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)104MABA01KGS
Related Links104MAB, 104MABA01KGS Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
104MABA01KGS Details Description
Related parts for 104MABA01KGS
POLYSWITCH RXE SRS 1.10A 1"MINLD datasheet.pdf
2RU 3X16 1/2" D PANEL datasheet.pdf
RES SMD 4.64KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE SKT datasheet.pdf
DY RELAY 1 FORM A/B 5V datasheet.pdf
PROC BLE REMOTE CTRL REF DESIGN datasheet.pdf
CAP FILM 5.6NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf