Illinois Capacitor 104MWR400K
104MWR400K picture photo
Mfg. Part Number
104MWR400K
Brief Description
CAP FILM 0.1UF 10% 400V AXIAL
Datasheet Download
104MWR400K.pdf
Availability of 104MWR400K
QUANTITY
104MWR400K Order Process
Ship out your order
Specifications of 104MWR400K
Internal Part NumberEIS-104MWR400K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMWR
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.295" Dia x 0.748" L (7.50mm x 19.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)104MWR400K
Related Links104MW, 104MWR400K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
104MWR400K Details Description
Related parts for 104MWR400K
CONN RECEPT CMC 5POS REV SER 1 datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 2MM RT ANG TIN datasheet.pdf
TRIAC 200V 10A TO202 datasheet.pdf
IC DDS QUAD 10BIT DAC 56LFCSP datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 250V 30A DIN RAIL datasheet.pdf
CAP CER 0.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 1.88K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 3W datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO-214AB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf