API Delevan 105-272FS
105-272FS picture photo
Mfg. Part Number
105-272FS
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 220MA 2 OHM SMD
Datasheet Download
105-272FS.pdf
Availability of 105-272FS
QUANTITY
105-272FS Order Process
Ship out your order
Specifications of 105-272FS
Internal Part NumberEIS-105-272FS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series105
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreIron
Inductance2.7µH
Tolerance±1%
Current Rating220mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2 Ohm Max
Q @ Freq25 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant68MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.075" (1.91mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)105-272FS
Related Links105-, 105-272FS Datasheet, API Delevan Distributor
105-272FS Details Description
Related parts for 105-272FS
JUMPER-H2728TR/C2065S/X 3" datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 16K OTP 28SOIC datasheet.pdf
IC RS485/422 RX 10MBPS 16TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
SIDAC BI 220V 500A QFN 5X6 8L datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
CLEAN & STRIP UNITIZED WHEEL 7S datasheet.pdf
IC OSC VCXO 480MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf