Illinois Capacitor 105DCN2R7S
105DCN2R7S picture photo
Mfg. Part Number
105DCN2R7S
Manufacturer
Product Category
Electric Double Layer Capacitors, Supercaps
Brief Description
CAP 1F -20%, +50% 2.7V T/H
Datasheet Download
105DCN2R7S.pdf
Availability of 105DCN2R7S
QUANTITY
105DCN2R7S Order Process
Ship out your order
Specifications of 105DCN2R7S
Internal Part NumberEIS-105DCN2R7S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyElectric Double Layer Capacitors, Supercaps
SeriesDCN
PackagingBulk
Capacitance1F
Tolerance-20%, +50%
Voltage - Rated2.7V
ESR (Equivalent Series Resistance)400 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 60°C
TerminationPC Pins
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
Operating Temperature-40°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)105DCN2R7S
Related Links105DC, 105DCN2R7S Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
105DCN2R7S Details Description
Related parts for 105DCN2R7S
CONN FPC BOTTOM 13POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
FAN FOR QUINT POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 21.6 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG59 22AWG 328.08' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf