Illinois Capacitor 105MPW160K
105MPW160K picture photo
Mfg. Part Number
105MPW160K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1UF 160VDC AXIAL
Datasheet Download
105MPW160K.pdf
Availability of 105MPW160K
QUANTITY
105MPW160K Order Process
Ship out your order
Specifications of 105MPW160K
Internal Part NumberEIS-105MPW160K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMPW
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC90V
Voltage Rating - DC160V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)177 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.433" Dia x 1.142" L (11.00mm x 29.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)105MPW160K
Related Links105MP, 105MPW160K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
105MPW160K Details Description
Related parts for 105MPW160K
RES 150 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V 3A DPAK datasheet.pdf
IC FIFO 32768X36 10NS 128QFP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 80POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
DWH XS2GD423 CONNECTOR datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
POT 2.5K OHM 75W WIREWOUND LIN datasheet.pdf