Illinois Capacitor 105PHC330KG
105PHC330KG picture photo
Mfg. Part Number
105PHC330KG
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1UF 10% 330V AXIAL
Datasheet Download
105PHC330KG.pdf
Availability of 105PHC330KG
QUANTITY
105PHC330KG Order Process
Ship out your order
Specifications of 105PHC330KG
Internal Part NumberEIS-105PHC330KG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPHC
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC330V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)6.9 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.492" Dia x 1.142" L (12.50mm x 29.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsHigh Frequency, Switching
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)105PHC330KG
Related Links105PH, 105PHC330KG Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
105PHC330KG Details Description
Related parts for 105PHC330KG
CONN HEADER RT/A 15POS .100 30AU datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 26PS DL T/H 30AU datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES 4.53 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 47K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
KNOB FLUTED 2.375" ALUMINUM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf