Illinois Capacitor 105PHC850K
105PHC850K picture photo
Mfg. Part Number
105PHC850K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1UF 10% 850V AXIAL
Datasheet Download
105PHC850K.pdf
Availability of 105PHC850K
QUANTITY
105PHC850K Order Process
Ship out your order
Specifications of 105PHC850K
Internal Part NumberEIS-105PHC850K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package150
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPHC
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC850V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)3.2 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension1.024" Dia x 1.339" L (26.00mm x 34.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsHigh Frequency, Switching
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)105PHC850K
Related Links105PH, 105PHC850K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
105PHC850K Details Description
Related parts for 105PHC850K
IC Z8 12MHZ ROMLESS C40 44-QFP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A 8MSOP datasheet.pdf
IC SRAM 512KBIT 15NS 44TSOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 48VFQFN datasheet.pdf
CAP CER 100PF 2.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.74K OHM 1% 30W datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 445MA 500 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100 L.835 datasheet.pdf