Illinois Capacitor 105PPA152KS
105PPA152KS picture photo
Mfg. Part Number
105PPA152KS
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1UF 10% 1.5KV AXIAL
Datasheet Download
105PPA152KS.pdf
Availability of 105PPA152KS
QUANTITY
105PPA152KS Order Process
Ship out your order
Specifications of 105PPA152KS
Internal Part NumberEIS-105PPA152KS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPPA
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC575V
Voltage Rating - DC1500V (1.5kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)4.2 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension1.201" Dia x 2.323" L (30.50mm x 59.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsSnubber
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)105PPA152KS
Related Links105PP, 105PPA152KS Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
105PPA152KS Details Description
Related parts for 105PPA152KS
IC TXRX RS232 5V 28-SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V X7R 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 12.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CABLE TIE, HOOK & LOOP W/ SCREW datasheet.pdf
LABEL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf