API Delevan 105R-122G
105R-122G picture photo
Mfg. Part Number
105R-122G
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.2UH 310MA 1 OHM SMD
Datasheet Download
105R-122G.pdf
Availability of 105R-122G
QUANTITY
105R-122G Order Process
Ship out your order
Specifications of 105R-122G
Internal Part NumberEIS-105R-122G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series105R
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreIron
Inductance1.2µH
Tolerance±2%
Current Rating310mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1 Ohm Max
Q @ Freq25 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant115MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.075" (1.91mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)105R-122G
Related Links105R, 105R-122G Datasheet, API Delevan Distributor
105R-122G Details Description
Related parts for 105R-122G
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
IC AMP VGA 250-2400MHZ 40LFCSP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST 2M datasheet.pdf
RES 820 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 36.4VC PLAD datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 30POS datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf