API Delevan 105R-562J
105R-562J picture photo
Mfg. Part Number
105R-562J
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 170MA 3.3 OHM
Datasheet Download
105R-562J.pdf
Availability of 105R-562J
QUANTITY
105R-562J Order Process
Ship out your order
Specifications of 105R-562J
Internal Part NumberEIS-105R-562J
Material - CoreIron
Inductance5.6µH
Tolerance±5%
Current Rating170mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3.3 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant47MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.075" (1.91mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)105R-562J
Related Links105R, 105R-562J Datasheet, API Delevan Distributor
105R-562J Details Description
Related parts for 105R-562J
CONN HEADER 16POS 3MM R/A GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN SPRING 19POS SNGL .236 PCB datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 50 OHM 8SIP datasheet.pdf
CAP POLYMER 3300UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf