Illinois Capacitor 106MABA04KJS
106MABA04KJS picture photo
Mfg. Part Number
106MABA04KJS
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10UF 10% 370V RADIAL
Datasheet Download
106MABA04KJS.pdf
Availability of 106MABA04KJS
QUANTITY
106MABA04KJS Order Process
Ship out your order
Specifications of 106MABA04KJS
Internal Part NumberEIS-106MABA04KJS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package110
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMAB
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC370V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.673" L x 0.670" W (42.50mm x 17.00mm)
Height - Seated (Max)1.102" (28.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationsMotor Run
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)106MABA04KJS
Related Links106MAB, 106MABA04KJS Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
106MABA04KJS Details Description
Related parts for 106MABA04KJS
RES 600 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 9.45"L X 4.72"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
IC FPGA 182 I/O 240RQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf