| Internal Part Number | EIS-1N1190AR | |
| Standard Package | 5 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes, Rectifiers - Single | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Diode Type | Standard, Reverse Polarity | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 40A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 40A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-5 | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 190°C | |