Illinois Capacitor 106MHBS55K2JA
106MHBS55K2JA picture photo
Mfg. Part Number
106MHBS55K2JA
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10UF 10% 1KV RADIAL
Datasheet Download
106MHBS55K2JA.pdf
Availability of 106MHBS55K2JA
QUANTITY
106MHBS55K2JA Order Process
Ship out your order
Specifications of 106MHBS55K2JA
Internal Part NumberEIS-106MHBS55K2JA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package93
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMHBS
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)6.3 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.634" L x 0.787" W (41.50mm x 20.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)106MHBS55K2JA
Related Links106MHB, 106MHBS55K2JA Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
106MHBS55K2JA Details Description
Related parts for 106MHBS55K2JA
IGBT 430V 15A 115W DPAK datasheet.pdf
CONN TRANSIST TO-5 4POS GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 6.3V 20% 2312 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC TEMP/VOLT/CUR MONITOR 10MSOP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 25A ATPAK datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 100V BP 0805 datasheet.pdf
RIVET PUSH 0.315" NYLON BLACK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC XO 4.8MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf