Illinois Capacitor 106MHBS60K2JA
106MHBS60K2JA picture photo
Mfg. Part Number
106MHBS60K2JA
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10UF 10% 1.1KV RADIAL
Datasheet Download
106MHBS60K2JA.pdf
Availability of 106MHBS60K2JA
QUANTITY
106MHBS60K2JA Order Process
Ship out your order
Specifications of 106MHBS60K2JA
Internal Part NumberEIS-106MHBS60K2JA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package66
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMHBS
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1100V (1.1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)5.5 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.634" L x 0.945" W (41.50mm x 24.00mm)
Height - Seated (Max)1.732" (44.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)106MHBS60K2JA
Related Links106MHB, 106MHBS60K2JA Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
106MHBS60K2JA Details Description
Related parts for 106MHBS60K2JA
CONN HEADER .100 SINGL STR 22POS datasheet.pdf