Illinois Capacitor 106MPW160K
106MPW160K picture photo
Mfg. Part Number
106MPW160K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10UF 10% 160V AXIAL
Datasheet Download
106MPW160K.pdf
Availability of 106MPW160K
QUANTITY
106MPW160K Order Process
Ship out your order
Specifications of 106MPW160K
Internal Part NumberEIS-106MPW160K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMPW
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC90V
Voltage Rating - DC160V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.886" Dia x 1.831" L (22.50mm x 46.50mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)106MPW160K
Related Links106MP, 106MPW160K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
106MPW160K Details Description
Related parts for 106MPW160K
IC CONVERTER V-F/F-V 14-DIP datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC TV TUNER 30-TSSOP datasheet.pdf
TERMINAL JACK MALE 10-32 RED datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 36 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 28AWG ORANGE 100' datasheet.pdf
POE PLUS ENABLED ICM 1X1 LED GRN datasheet.pdf
PMR5/PMR7 LEFT TWISTED ELBOW datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 150W datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf