Illinois Capacitor 106MSR100K
106MSR100K picture photo
Mfg. Part Number
106MSR100K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10UF 10% 100V RADIAL
Datasheet Download
106MSR100K.pdf
Availability of 106MSR100K
QUANTITY
106MSR100K Order Process
Ship out your order
Specifications of 106MSR100K
Internal Part NumberEIS-106MSR100K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMSR
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.260" L x 0.689" W (32.00mm x 17.50mm)
Height - Seated (Max)1.122" (28.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)106MSR100K
Related Links106MS, 106MSR100K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
106MSR100K Details Description
Related parts for 106MSR100K
Connector Receptacle 8 Position 0.118" (3.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CABLE ASSY MINISAS 26POS 1M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR STM8S datasheet.pdf
RES 12.7 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf