Illinois Capacitor 106XMPL012MG19
106XMPL012MG19 picture photo
Mfg. Part Number
106XMPL012MG19
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLY 10UF 20% 12V SMD
Datasheet Download
106XMPL012MG19.pdf
Availability of 106XMPL012MG19
QUANTITY
106XMPL012MG19 Order Process
Ship out your order
Specifications of 106XMPL012MG19
Internal Part NumberEIS-106XMPL012MG19
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesXMPL
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating12V
ESR (Equivalent Series Resistance)9.9472 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsDecoupling
Ripple Current1A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)106XMPL012MG19
Related Links106XMPL, 106XMPL012MG19 Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
106XMPL012MG19 Details Description
Related parts for 106XMPL012MG19
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf