Illinois Capacitor 107CKS450M
107CKS450M picture photo
Mfg. Part Number
107CKS450M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V T/H
Datasheet Download
107CKS450M.pdf
Availability of 107CKS450M
QUANTITY
107CKS450M Order Process
Ship out your order
Specifications of 107CKS450M
Internal Part NumberEIS-107CKS450M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCKS
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.316 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current550mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.634" (41.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)107CKS450M
Related Links107CK, 107CKS450M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
107CKS450M Details Description
Related parts for 107CKS450M
RES SMD 11 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 1KV NP0 1808 datasheet.pdf
IC QUAD DIFF PECL RCVR 16-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 120TQFP datasheet.pdf
RACK STEEL 15X24.6X83 BLK datasheet.pdf
CONN DIN C MALE 96CKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONN FPC TOP 7POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN STRAIN RELIEF 4POS PLUG datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 0.100 T/H datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf