Illinois Capacitor 107TTA100M
107TTA100M picture photo
Mfg. Part Number
107TTA100M
Brief Description
AXIAL E-CAP
Datasheet Download
107TTA100M.pdf
Availability of 107TTA100M
QUANTITY
107TTA100M Order Process
Ship out your order
Specifications of 107TTA100M
Internal Part NumberEIS-107TTA100M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesTTA
Packaging*
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.316 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current310mA
Impedance-
Lead Spacing*
Size / Dimension0.394" Dia x 1.063" L (10.00mm x 27.00mm)
Height - Seated (Max)*
Surface Mount Land Size*
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)107TTA100M
Related Links107TT, 107TTA100M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
107TTA100M Details Description
Related parts for 107TTA100M
RES SMD 36 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
LED 3MM LOW CUR GRN/YEL BICLR datasheet.pdf
FIXED IND 750UH 1.8A 434 MOHM TH datasheet.pdf
IC GATE AND/NAND QUINT 24CERPACK datasheet.pdf
CONN HEADER RTANG 16POS PCB TIN datasheet.pdf
HOLDER LED SRL 5MM YELLOW datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT PIN datasheet.pdf