Illinois Capacitor 107ULG020MFH
107ULG020MFH picture photo
Mfg. Part Number
107ULG020MFH
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLY 100UF 20% 20V T/H
Datasheet Download
107ULG020MFH.pdf
Availability of 107ULG020MFH
QUANTITY
107ULG020MFH Order Process
Ship out your order
Specifications of 107ULG020MFH
Internal Part NumberEIS-107ULG020MFH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesULG
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating20V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.99 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsDecoupling
Ripple Current2.67A
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)107ULG020MFH
Related Links107ULG, 107ULG020MFH Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
107ULG020MFH Details Description
Related parts for 107ULG020MFH
CONN HEADER 4POS R/A W/CLIP TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 45NS 44TSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 128POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
3X7 MTE SHRD PIN SR LTCH .100 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 619 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAT 6 GSA SHLD PATCH CORD 3' GN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
3300UF 63V 35X40MM 105C 5000H datasheet.pdf