Illinois Capacitor 107XMPL002MG19
107XMPL002MG19 picture photo
Mfg. Part Number
107XMPL002MG19
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLY 100UF 20% 2V SMD
Datasheet Download
107XMPL002MG19.pdf
Availability of 107XMPL002MG19
QUANTITY
107XMPL002MG19 Order Process
Ship out your order
Specifications of 107XMPL002MG19
Internal Part NumberEIS-107XMPL002MG19
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesXMPL
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2V
ESR (Equivalent Series Resistance)994.7 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsDecoupling
Ripple Current2A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)107XMPL002MG19
Related Links107XMPL, 107XMPL002MG19 Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
107XMPL002MG19 Details Description
Related parts for 107XMPL002MG19
TVS DIODE 11.1VWM 19.11VC SMD datasheet.pdf
ROTARY SWITCH datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 20% 2312 datasheet.pdf
IC DETECT VOLT WINDOW SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH DIP SPST 25POS datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
4R RA REC STB 0GP datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 3.4NH 900MA 90 MOHM datasheet.pdf