Vishay/Dale RNC50K7323FSBSL
RNC50K7323FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50K7323FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 732K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50K7323FSBSL.pdf
Availability of RNC50K7323FSBSL
QUANTITY
RNC50K7323FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50K7323FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50K7323FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)732k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50K7323FSBSL
Related LinksRNC50K7, RNC50K7323FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50K7323FSBSL Details Description
Related parts for RNC50K7323FSBSL
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 20MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC GATE DVR HI/LO SIDE 10WSON datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
HOLDER SHEAR FRONT datasheet.pdf
FUSE 12KV 40A 2.5" OIL datasheet.pdf