Vishay Semiconductor/Diodes Division SA58A-E3/54
SA58A-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
SA58A-E3/54
Brief Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO204AC
Datasheet Download
SA58A-E3/54.pdf
Availability of SA58A-E3/54
QUANTITY
SA58A-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA58A-E3/54
Internal Part NumberEIS-SA58A-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)58V
Voltage - Breakdown (Min)64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5.3A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA58A-E3/54
Related LinksSA58A, SA58A-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA58A-E3/54 Details Description
Related parts for SA58A-E3/54
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 38.96VC AXIAL datasheet.pdf
LED GREEN 500MA 7X9 SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
Crystal 27.1200MHz 30ppm 12pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf