Vishay/Dale RNC55H1051FRBSL
RNC55H1051FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1051FRBSL
Brief Description
RES 1.05K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1051FRBSL.pdf
Availability of RNC55H1051FRBSL
QUANTITY
RNC55H1051FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1051FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1051FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.05k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1051FRBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1051FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1051FRBSL Details Description
Related parts for RNC55H1051FRBSL
IC N-INV DL 4,2-INPUT 56SSOP datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 165MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
11P MTA100 CONN ASSY ON TAPE datasheet.pdf
POWER ENT MOD W/FILTER 6A M5 datasheet.pdf
RES 0.75 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 27POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 207MA 3.5 OHM SMD datasheet.pdf
508 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
CAP FILM 0.043UF 5% 1250VDC AXIA datasheet.pdf