Illinois Capacitor 107XMPL6R3MG19
107XMPL6R3MG19 picture photo
Mfg. Part Number
107XMPL6R3MG19
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLY 100UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
107XMPL6R3MG19.pdf
Availability of 107XMPL6R3MG19
QUANTITY
107XMPL6R3MG19 Order Process
Ship out your order
Specifications of 107XMPL6R3MG19
Internal Part NumberEIS-107XMPL6R3MG19
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesXMPL
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)994.7 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsDecoupling
Ripple Current2.7A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)107XMPL6R3MG19
Related Links107XMPL, 107XMPL6R3MG19 Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
107XMPL6R3MG19 Details Description
Related parts for 107XMPL6R3MG19
IC OPAMP GP 1.6MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 8A ITO220AC datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
SWITCH DIP RAISED RCKR SLD 3POS datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 379K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM RADIAL datasheet.pdf
OSC TCXO 26.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS PIN datasheet.pdf