API Delevan 108-123FS
108-123FS picture photo
Mfg. Part Number
108-123FS
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 12UH 79MA 4 OHM SMD
Datasheet Download
108-123FS.pdf
Availability of 108-123FS
QUANTITY
108-123FS Order Process
Ship out your order
Specifications of 108-123FS
Internal Part NumberEIS-108-123FS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series108
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreIron
Inductance12µH
Tolerance±1%
Current Rating79mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)4 Ohm Max
Q @ Freq36 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant26MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.075" (1.91mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)108-123FS
Related Links108-, 108-123FS Datasheet, API Delevan Distributor
108-123FS Details Description
Related parts for 108-123FS
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V D2PAK datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND WHITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 EXTEND datasheet.pdf