API Delevan 108-563HS
108-563HS picture photo
Mfg. Part Number
108-563HS
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 56UH 33MA 23 OHM SMD
Datasheet Download
108-563HS.pdf
Availability of 108-563HS
QUANTITY
108-563HS Order Process
Ship out your order
Specifications of 108-563HS
Internal Part NumberEIS-108-563HS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series108
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreIron
Inductance56µH
Tolerance±3%
Current Rating33mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)23 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant8.5MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.075" (1.91mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)108-563HS
Related Links108-, 108-563HS Datasheet, API Delevan Distributor
108-563HS Details Description
Related parts for 108-563HS
TUBING-CORRUGATED .760"X100' datasheet.pdf
IC POT DGTL 10K 32TAPS 8-SOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.15A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 300V CHASS MNT datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 18AWG GRY 1000' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
THYRISTOR INV 410A 400V TO-200AC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
62 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
RES SMD 1.33K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf