Illinois Capacitor 108LBB200M2ED
108LBB200M2ED picture photo
Mfg. Part Number
108LBB200M2ED
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
108LBB200M2ED.pdf
Availability of 108LBB200M2ED
QUANTITY
108LBB200M2ED Order Process
Ship out your order
Specifications of 108LBB200M2ED
Internal Part NumberEIS-108LBB200M2ED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLBB
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)248.68 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.8A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)