| Internal Part Number | EIS-1090QC4-12V | |
| Standard Package | 100 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | Panel Indicators, Pilot Lights | |
| Series | 1090QC | |
| Type | Incandescent | |
| Lamp Color | White | |
| Lens Color | White | |
| Lens Transparency | - | |
| Ratings | - | |
| Voltage | 12V | |
| Current | - | |
| Panel Cutout Shape | Round | |
| Panel Cutout Dimensions | 0.50" (12.70mm) | |
| Lens Style/Size | Round with Flat Top | |
| Millicandela Rating | - | |
| Wavelength - Peak | - | |
| Viewing Angle | - | |
| Termination Style | Quick Connect - 0.187" (4.7mm) | |