Alt 10AS066K2F35E1SG
10AS066K2F35E1SG picture photo
Mfg. Part Number
10AS066K2F35E1SG
Manufacturer
Product Category
Embedded - System On Chip (SoC)
Brief Description
IC SOC FPGA 588 I/O 1152FBGA
Datasheet Download
10AS066K2F35E1SG.pdf
Availability of 10AS066K2F35E1SG
QUANTITY
10AS066K2F35E1SG Order Process
Ship out your order
Specifications of 10AS066K2F35E1SG
Internal Part NumberEIS-10AS066K2F35E1SG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - System On Chip (SoC)
SeriesArria 10 SX
PackagingTray
ArchitectureMCU, FPGA
Core ProcessorDual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
MCU Flash-
MCU RAM256KB
PeripheralsDMA, POR, WDT
ConnectivityEBI/EMI, Ethernet, I²C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
Speed1.5GHz
Primary AttributesFPGA - 660K Logic Elements
Operating Temperature0°C ~ 100°C
Package / Case1152-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package1152-FBGA (35x35)
Number of I/O396
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10AS066K2F35E1SG
Related Links10AS066K, 10AS066K2F35E1SG Datasheet, Alt Distributor
10AS066K2F35E1SG Details Description
Related parts for 10AS066K2F35E1SG
CONN EDGECARD 44POS .156 SQ WW datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 19A 3 MOHM TH datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
IC PWM/SENSEFET SMPS 0.6A 8-DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 887K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf