Vishay Semiconductor/Diodes Division 10ETF04S
10ETF04S picture photo
Mfg. Part Number
10ETF04S
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 400V 10A D2PAK
Datasheet Download
10ETF04S.pdf
Availability of 10ETF04S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
10ETF04S Order Process
Ship out your order
Specifications of 10ETF04S
Internal Part NumberEIS-10ETF04S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)145ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 400V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263AB (D²PAK)
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10ETF04S
Related Links10ET, 10ETF04S Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
10ETF04S Details Description
Related parts for 10ETF04S
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 5V datasheet.pdf
FILTER LINE 10MH 3A HORIZONTAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS .100" DBL PCB datasheet.pdf
CONN HEADER BRD/BRD .5MM 60POS datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 33K OHM 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 66 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 100W datasheet.pdf
OSC XO 66.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf