Vishay Semiconductor/Diodes Division 10ETF10STRR
10ETF10STRR picture photo
Mfg. Part Number
10ETF10STRR
Brief Description
DIODE GEN PURP 1KV 10A D2PAK
Datasheet Download
10ETF10STRR.pdf
Availability of 10ETF10STRR
QUANTITY
10ETF10STRR Order Process
Ship out your order
Specifications of 10ETF10STRR
Internal Part NumberEIS-10ETF10STRR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1000V (1kV)
Current - Average Rectified (Io)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.33V @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)310ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 1000V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263AB (D²PAK)
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10ETF10STRR
Related Links10ETF, 10ETF10STRR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
10ETF10STRR Details Description
Related parts for 10ETF10STRR
IC DAC 16BIT MONO W/VREF 24DIP datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 10-DFN datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:9 750MHZ 32QFN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10K OHM 1% 20W datasheet.pdf
RES 271 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.143 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
Connector Socket 5 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
IC OSC VCXO 200MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf