Vishay Semiconductor/Diodes Division 10ETF12FP
10ETF12FP picture photo
Mfg. Part Number
10ETF12FP
Brief Description
DIODE GEN PURP 1.2KV 10A TO220FP
Datasheet Download
10ETF12FP.pdf
Availability of 10ETF12FP
QUANTITY
10ETF12FP Order Process
Ship out your order
Specifications of 10ETF12FP
Internal Part NumberEIS-10ETF12FP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.33V @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)310ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 1200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220AC Full Pack
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10ETF12FP
Related Links10ET, 10ETF12FP Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
10ETF12FP Details Description
Related parts for 10ETF12FP
RES 19.1K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES 375K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.88K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 23V 1KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf