Vishay Semiconductor/Diodes Division 10ETS12FP
10ETS12FP picture photo
Mfg. Part Number
10ETS12FP
Brief Description
DIODE GEN PURP 1.2KV 10A TO220FP
Datasheet Download
10ETS12FP.pdf
Availability of 10ETS12FP
QUANTITY
10ETS12FP Order Process
Ship out your order
Specifications of 10ETS12FP
Internal Part NumberEIS-10ETS12FP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 10A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 1200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220AC Full Pack
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10ETS12FP
Related Links10ET, 10ETS12FP Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
10ETS12FP Details Description
Related parts for 10ETS12FP
DIODE UHF VAR CAP 30V SOD523 datasheet.pdf
RES SMD 1.27KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MODULE DIGITAL CAMERA 5MP (D5M) datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVPECL HIGH 25PPM datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
LED CBI 3MM RA W/PIN WC RED datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 28VIN 3.3VOUT 16.5W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.2A 6XDFN datasheet.pdf