Vishay Semiconductor/Diodes Division 10ETS12STRL
10ETS12STRL picture photo
Mfg. Part Number
10ETS12STRL
Brief Description
DIODE GEN PURP 1.2KV 10A D2PAK
Datasheet Download
10ETS12STRL.pdf
Availability of 10ETS12STRL
QUANTITY
10ETS12STRL Order Process
Ship out your order
Specifications of 10ETS12STRL
Internal Part NumberEIS-10ETS12STRL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 10A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 1200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263AB (D²PAK)
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10ETS12STRL
Related Links10ETS, 10ETS12STRL Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
10ETS12STRL Details Description
Related parts for 10ETS12STRL
BATT PACK 9.6V AAA BUTTON NIMH datasheet.pdf
IC D-TYPE LATCH SGL 3-ST 20SO datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 400MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 3" 0.50MM 31POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
EMI FILTER 100PF L TYPE datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CONN HDR 21POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT SKT datasheet.pdf