Vishay Semiconductor/Diodes Division 10ETS12STRR
10ETS12STRR picture photo
Mfg. Part Number
10ETS12STRR
Brief Description
DIODE GEN PURP 1.2KV 10A D2PAK
Datasheet Download
10ETS12STRR.pdf
Availability of 10ETS12STRR
QUANTITY
10ETS12STRR Order Process
Ship out your order
Specifications of 10ETS12STRR
Internal Part NumberEIS-10ETS12STRR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 10A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 1200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263AB (D²PAK)
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10ETS12STRR
Related Links10ETS, 10ETS12STRR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
10ETS12STRR Details Description
Related parts for 10ETS12STRR
CONN HDR DUAL 10POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 4.5-9VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES SMD 34 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
2MM SHROUDED BOARD MNT HDR 44 PO datasheet.pdf
BLZ 5.00/02/90F SN BK datasheet.pdf
Connector Socket 47 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 8A TO252AA datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 24V datasheet.pdf
OSC MEMS 12.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf