Delta Electronics 10KENG3EAM-R
10KENG3EAM-R picture photo
Mfg. Part Number
10KENG3EAM-R
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
MED FILTER 10A 115/250VAC
Datasheet Download
10KENG3EAM-R.pdf
Availability of 10KENG3EAM-R
QUANTITY
10KENG3EAM-R Order Process
Ship out your order
Specifications of 10KENG3EAM-R
Internal Part NumberEIS-10KENG3EAM-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKE Series General Purpose Filters
Standard Package210
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesKEN
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades
Current - IEC10A
Voltage - IEC115/250VAC
Current - UL-
Voltage - UL-
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationQuick Connect
Switch Features-
FeaturesBleed Resistor
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 28.45mm x 21.90mm
Panel Thickness0.032" ~ 0.063" (0.80mm ~ 1.60mm)
Material Flammability Rating-
Ingress Protection-
ApprovalsCSA, UL, VDE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10KENG3EAM-R
Related Links10KENG, 10KENG3EAM-R Datasheet, Delta Electronics Distributor
10KENG3EAM-R Details Description
Related parts for 10KENG3EAM-R
CAP CER 2700PF 1.5KV X7R 1210 datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 15W 1% TO220 datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 3 Circuit 0.472" (12.00mm) datasheet.pdf
SWITCH LIMIT DPST-NO/NC 10A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONN MOD JACK datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
2.5 G DWDM TOSA 200KM LC REC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf