Rubycon 10MH7100MEFC6.3X7
10MH7100MEFC6.3X7 picture photo
Mfg. Part Number
10MH7100MEFC6.3X7
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
10MH7100MEFC6.3X7.pdf
Availability of 10MH7100MEFC6.3X7
QUANTITY
10MH7100MEFC6.3X7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 10MH7100MEFC6.3X7
Internal Part NumberEIS-10MH7100MEFC6.3X7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMH7
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current87mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10MH7100MEFC6.3X7
Related Links10MH7100, 10MH7100MEFC6.3X7 Datasheet, Rubycon Distributor
10MH7100MEFC6.3X7 Details Description
Related parts for 10MH7100MEFC6.3X7
CAP CER 3300PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
IC POT DIG SEXTET 50K 20-TSSOP datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 1A TO263-5 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 10.24MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V U2J 1206 datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 22POS datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A DO204AL datasheet.pdf
CONNECTOR PIN RIGHT ANGLE SOLDER datasheet.pdf
CAP FILM 680 NF 10% 1400VDC RAD datasheet.pdf