Rubycon 10MH7100MEFCTZ6.3X7
10MH7100MEFCTZ6.3X7 picture photo
Mfg. Part Number
10MH7100MEFCTZ6.3X7
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
10MH7100MEFCTZ6.3X7.pdf
Availability of 10MH7100MEFCTZ6.3X7
QUANTITY
10MH7100MEFCTZ6.3X7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 10MH7100MEFCTZ6.3X7
Internal Part NumberEIS-10MH7100MEFCTZ6.3X7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMH7
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current87mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10MH7100MEFCTZ6.3X7
Related Links10MH7100M, 10MH7100MEFCTZ6.3X7 Datasheet, Rubycon Distributor
10MH7100MEFCTZ6.3X7 Details Description
Related parts for 10MH7100MEFCTZ6.3X7
BIT TORX T8 3.54" datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
LAMP INCAND 3MM STD BI-PIN 28V datasheet.pdf
MOSFET P-CH 500V 11A TO-268 datasheet.pdf
IC SER/DESER 5-43MHZ 24B 64-TQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
PUNCH CONNECTOR 9 PIN datasheet.pdf
OSC MEMS 212.50MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf