Rohm Semiconductor BA25BC0WT
BA25BC0WT picture photo
Mfg. Part Number
BA25BC0WT
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 1A TO220FP-5
Datasheet Download
BA25BC0WT.pdf
Availability of BA25BC0WT
QUANTITY
BA25BC0WT Order Process
Ship out your order
Specifications of BA25BC0WT
Internal Part NumberEIS-BA25BC0WT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesStandard LDO Regulator ICs
Featured ProductCMOS LDO Regulators
BA and BD Series LDO Regulator Ics
Standard Package500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input3 V ~ 16 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-5 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220FP-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BA25BC0WT
Related LinksBA25, BA25BC0WT Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
BA25BC0WT Details Description
Related parts for BA25BC0WT
IC REG BUCK ADJ 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.56 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-27VIN 12VOUT datasheet.pdf
CAP CER 680PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN datasheet.pdf
CUTTER SIDE OVAL 4.92" datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 14POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.165" (4.20mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 250MA 4.783 OHM datasheet.pdf