Yageo NKN100FR-52-0R12
NKN100FR-52-0R12 picture photo
Mfg. Part Number
NKN100FR-52-0R12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.12 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN100FR-52-0R12.pdf
Availability of NKN100FR-52-0R12
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN100FR-52-0R12 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN100FR-52-0R12
Internal Part NumberEIS-NKN100FR-52-0R12
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.12
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.189" Dia x 0.453" L (4.80mm x 11.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN100FR-52-0R12
Related LinksNKN100FR, NKN100FR-52-0R12 Datasheet, Yageo Distributor
NKN100FR-52-0R12 Details Description
Related parts for NKN100FR-52-0R12
FIXED IND 15NH 500MA 80 MOHM SMD datasheet.pdf
REG 3.3/1.2V 10A 12VIN SMD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES 165 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SOD-123FL datasheet.pdf
TV 23C 21#20 2#16 SKT RECP datasheet.pdf
26500 41C 41#20 S BY PLUG WC datasheet.pdf
COMPLEMENTARY DUAL 40V HIGH PERFORMANCE TRANSISTOR IC datasheet.pdf