Rubycon 10ML22MEFCT54X5
10ML22MEFCT54X5 picture photo
Mfg. Part Number
10ML22MEFCT54X5
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
10ML22MEFCT54X5.pdf
Availability of 10ML22MEFCT54X5
QUANTITY
10ML22MEFCT54X5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 10ML22MEFCT54X5
Internal Part NumberEIS-10ML22MEFCT54X5
FamilyAluminum Capacitors
SeriesML
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current22mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10ML22MEFCT54X5
Related Links10ML22M, 10ML22MEFCT54X5 Datasheet, Rubycon Distributor
10ML22MEFCT54X5 Details Description
Related parts for 10ML22MEFCT54X5
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 12V datasheet.pdf
ADM40T/AE40M/ADM40T datasheet.pdf
CAP ALUM 2500UF 10V AXIAL datasheet.pdf
IC OCTAL D TRANSP LATCH 20-SOIC datasheet.pdf
IC COMPARATOR QUAD 700PS 32-LLP datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
LED PNL MT 1" 125VAC WT DOME RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 150 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 22K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf