Rubycon 10MS510MEFC4X5
10MS510MEFC4X5 picture photo
Mfg. Part Number
10MS510MEFC4X5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
10MS510MEFC4X5.pdf
Availability of 10MS510MEFC4X5
QUANTITY
10MS510MEFC4X5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 10MS510MEFC4X5
Internal Part NumberEIS-10MS510MEFC4X5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMS5
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current16mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10MS510MEFC4X5
Related Links10MS510, 10MS510MEFC4X5 Datasheet, Rubycon Distributor
10MS510MEFC4X5 Details Description
Related parts for 10MS510MEFC4X5
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 4.5V datasheet.pdf
EDGECARD 120POS PCI32 .050 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 5.12"L X 2.68"W datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 160 OHM 6SIP datasheet.pdf
LED IND 8MM RED 24VDC 20MA datasheet.pdf
90871 DIR/INDIR FEM. 2.5 3CKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf