Rubycon 10MS547MEFC6.3X5
10MS547MEFC6.3X5 picture photo
Mfg. Part Number
10MS547MEFC6.3X5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
10MS547MEFC6.3X5.pdf
Availability of 10MS547MEFC6.3X5
QUANTITY
10MS547MEFC6.3X5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 10MS547MEFC6.3X5
Internal Part NumberEIS-10MS547MEFC6.3X5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMS5
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current50mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10MS547MEFC6.3X5
Related Links10MS547M, 10MS547MEFC6.3X5 Datasheet, Rubycon Distributor
10MS547MEFC6.3X5 Details Description
Related parts for 10MS547MEFC6.3X5
FIXED IND 1.5H 250MA 60 OHM CHAS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 20K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
HAN D M CRIMP CONTACT AU AWG 14 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
LED LUXEON WARM WHITE 2700K 3SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 2W DO204AL datasheet.pdf
MIN D FE PCR 9 POLE FOR PCB _PL1 datasheet.pdf
DSUB 8W8 F PCB STR 50O G50 SS datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 2UF RADIAL datasheet.pdf