NMB Technologies Corp. 10PM-K405B
10PM-K405B picture photo
Mfg. Part Number
10PM-K405B
Manufacturer
Product Category
Stepper Motors
Brief Description
NEMA 10 HYBRID STEPPER, BIPOLAR
Datasheet Download
10PM-K405B.pdf
Availability of 10PM-K405B
QUANTITY
10PM-K405B Order Process
Ship out your order
Specifications of 10PM-K405B
Internal Part NumberEIS-10PM-K405B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package11
Category Motors, Solenoids, Driver Boards/Modules
FamilyStepper Motors
Series10PM-K
TypeStandard
Coil TypeBipolar
Voltage - Rated24VDC
Steps per Revolution-
Step Angle1.8°
Torque - Holding (oz-in / mNm)16.99 / 120
Diameter - Body0.984" (25.00mm)
Diameter - Shaft0.197" (5.00mm)
Length - Shaft and Bearing0.393" (10.00mm)
Mounting Hole Spacing0.787" (20.00mm)
Length - Lead Wire-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10PM-K405B
Related Links10PM-, 10PM-K405B Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
10PM-K405B Details Description
Related parts for 10PM-K405B
IC CPLD 108MC 15NS 100PQFP datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
ICL 1.5 OHM 20% 8A 17.5MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONV AC/DC 2A 6.5-18VIN 3.0-5.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
IC ANLG SYST MONITOR/CTRLR 16WSO datasheet.pdf
48V 14A ACTIVE EMI FILTR OPN FRM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf