Panasonic Electronic Components 10SVP4R7M
10SVP4R7M picture photo
Mfg. Part Number
10SVP4R7M
Brief Description
CAP POLYMER 4.7UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
10SVP4R7M.pdf
Availability of 10SVP4R7M
QUANTITY
10SVP4R7M Order Process
Ship out your order
Specifications of 10SVP4R7M
Internal Part NumberEIS-10SVP4R7M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductOS-CON Capacitors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesOS-CON, SVP
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)240 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current670mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10SVP4R7M
Related Links10SV, 10SVP4R7M Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
10SVP4R7M Details Description
Related parts for 10SVP4R7M
RES SMD 127K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IDC CABLE - MSR40K/MC40G/MCS40K datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A SOT223 datasheet.pdf
CONN RING UNINS 15-20AWG datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES 11.3 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 1W DO204AL datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf